“Dijital pazarlama stratejinizin ilk adımlarından biri hedef kitlenizin dijital kullanım alışkanlıklarını doğru tespit etmektir.”

 

Dünya dijital dönüşüm sürecine çoktan girmiş durumda.

En ufak lokal dükkanlardan kıtalarca ünlü büyük firmalar bu dönüşüme bir yerinden ayak uydurmaya uzun süre önce başladı.

Peki bu adaptasyonu herkes gerçekten layığıyla yapıyor mu? Hayır. Hala dijital dönüşümü sadece basit bir Instagram hesabı açmak zanneden bir zihniyet aslında bu büyük gücü doğru anlayabilse doğru bir dijital stratejinin geri dönüşünü maksimize etmeyi kolayca başarabilir.

dijital proje yönetimi

Peki bir dijital strateji nasıl başarıyla uygulanır?

Kural 1:

Dijitali bir amaç olarak değil araç olarak görmek lazım. Yani, her şirketin Instagram sayfası olması sizin şirketinizin de buna mutlaka ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Belki de size yeni müşteri kazandıracak dijital yol bir blog açmaktan ya da Youtube reklamı vermekten geçiyordur.

 

Kural 2:

Hedef kitlenizi gerçekten anlamadan attığınız her dijital adım kumar oynamaktan farklı değildir. Dijital pazarlama stratejinizin ilk adımlarından biri hedef kitlenizin dijital kullanım alışkanlıklarını doğru tespit etmektir. Örneğin varlıklı, çalışan kadın kitleye ulaşmak istiyorsanız dijital reklam hedeflemenizde mobil cihazları önceliklendirmeniz kaçınılmazdır.

 

Kural 3:

Online stratejiyi offline stratejiden ayrı tutmak en büyük hatalardan biri. Müşteri davranışını bir bütün olarak incelemek yapacağınız dijital yatırımların geri dönüşünü arttırmak için çok önemli. Aldığınız her dijital aksiyonda mesajınızın ulaştığı potansiyel müşterinin offline olarak size ulaşabileceği kanalları da hesaplamak ve belirtmek 360 derece bir müşteri deneyimini sağlayacaktır.